Congratulations to our 2021 Award Winners
Published 20:07 on 3 Nov 2021
Members aged 7 to 80 won a total of 56 awards at our Annual Dinner and Prizegiving held at Newby Bridge Hotel, October 23.
A total of 21 members won awards, from the Waterhead Cup for SWSC's signature race the length of Windermere won by Mark Fearnley to the Whippersnappers Trophy for the most promising, enthusiastic junior won by George Taylor.
Mark Fearnley led the tally with 15 awards, Jack Thompson won 10, Bob Eastwood 6, Chris Jukes 4 and junior Joel Oreton also won 4.
Other racing winners include Steve Backhouse, Mike Deane, James Downes, Daniel Keen, Joe Marsland, Wyn Roberts, Jane Telford, Julie Tomkinson, Billy Watton and David Woolgrove. Sophia Mouzas won the Junior Navigator award and the Tasker family won the Determination Award for their progress in sailing.
Margaret Bissell won the Haig Trophy for her services to the Club, especially for the SWSC's 60th anniversary history project.
Shipside Shield | Steve Backhouse |
Haig Trophy | Margaret Bissell |
Barometer Trophy | Mike Deane |
K1 Windermere Open | Mike Deane |
Anniversary Regatta Cup | James Downes |
Peter Shaw Trophy | James Downes |
Commodore's Cup | Bob Eastwood |
Eiger Trophy | Bob Eastwood |
Grass Holme Trophy | Bob Eastwood |
Dinghy Fleet Points Trophy | Bob Eastwood |
Daniels Trophy | Bob Eastwood |
Enterprise Cup | Bob Eastwood |
Troutbeck Tray | Mark Fearnley |
Belle Isle Cup | Mark Fearnley |
Gummers How Cup | Mark Fearnley |
Martin Shepherd Trophy | Mark Fearnley |
Storrs Park Trophy | Mark Fearnley |
Trafalgar Day Trophy | Mark Fearnley |
Waterhead Cup | Mark Fearnley |
Walrus Cup | Mark Fearnley |
Kay Trophy | Mark Fearnley |
Cumbria Crystal Bowl | Mark Fearnley |
October Series Trophy | Mark Fearnley |
Dyer Trophy | Mark Fearnley |
Ramp Holme Plate | Mark Fearnley |
Fell Foot Plate | Mark Fearnley |
Sphynx Trophy | Mark Fearnley |
Butler Tray | Chris Jukes |
Saturday C Series | Chris Jukes |
Aeslian Bowl | Chris Jukes |
Aeolian Cup | Chris Jukes |
Junior Plate 1 | Daniel Keen |
Newby Bridge Plate | Joe Marsland |
Junior Navigator | Sophia Mouzas |
Junior Pursuit Race Trophy | Joel Oreton |
Lady Commodore Trophy | Joel Oreton |
Junior Anniversary Cup | Joel Oreton |
Junior September Series Trophy | Joel Oreton |
Personal Handicap FF | Wyn Roberts |
Determination Award | Tasker Family |
Whippersnappers Trophy | George Taylor |
Lady Windermere Trophy | Jane Telford |
Personal Handicap Dinghy | Jane Telford |
Tony Farr Memorial Trophy | Jack Thompson |
Bosun's Cup | Jack Thompson |
FF points trophy | Jack Thompson |
Flying Fifteen Trophy | Jack Thompson |
Blake Holme Bowl | Jack Thompson |
Eunice Vase | Jack Thompson |
Claife Cup | Jack Thompson |
RNLI Trophy | Jack Thompson |
Newton Plate | Jack Thompson |
Lion Trophy | Jack Thompson |
Ladies' Trophy | Julie Tomkinson |
Topper Trophy | Billy Watton |
Messing About Racing Winner | David Woolgrove |
Last updated 14:36 on 2 March 2024